Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Tags

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı
84 / 100

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı, gelişimleri ve hayatlarının ileriki dönemleri açısından önemlidir. Diş çürükleri oluşmadan dişleri korumak, oluştuktan sonra ilerlemesine engel olmak çok önemlidir. “Koruyucu diş hekimliği” konusunda özellikle anne ve babalar hem bilinçli olmalı hem de çocukları bilinçlendirmelidir.

Diş Rahatsızlıkları Nasıl Önlenebilir?

Çürükleri oluşmadan dişleri korumak, oluştuktan sonra ilerlemesine engel olmak çok önemlidir. Bu konuda, özellikle anne ve babaların dikkatli olması gerekir. Şekerli ve asitli içecekler, gece verilen sütler çocuklarda diş çürüklerine sebep olur. Erken yaştaki dil çürükleri zamanından önce diş çekimlerine; erken çekilen dişler de ileride çok büyük problemlere yol açar.

 “Koruyu diş hekimliği” dişte gözle, el ve aletle, röntgenle görünmeyen çürüğü çok erkenden yakalamayı amaçlar. Özellikle ağızda daimi kalacak azı dişlerden başlayarak dişlerin korunması için 5 yaşından itibaren florlama ve diş ojesi de denilen “sealentleme” düzenli uygulanarak, dişler uzun yıllar koruma altına alınır. Ozon tedavisi ile çürükler ağrısız tedavi edilir. Lazer tekniği ile çürükler erken teşhis edilir, dijital röntgenle tüm ağız detaylı olarak görüntülenir. Çocuklar doktor korkusu olmadan, kendilerine özel merkezlerde güvenle tedavi edilerek ileriki yaşlarda oluşacak ağız ve diş sağlığı sorunlarını engeller.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Bebeğinize gece beslenmelerinde şekerli gıda vermemeye dikkat edin. Eğer henüz biberon kullanıyorsanız süt içtikten sonra ağız temizliğini sağlayabilmek için su içirebilirsiniz. Emziğini ise kesinlikle bal, pekmez gibi şekerli yiyeceklere batırmayın. 

Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı için, şekerli gıdaları iki öğün arasında vermemeye dikkat edin. Beslenme esnasında da bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın ya da lokmalarını ağzınıza aldıktan sonra bebeğinize vermemeye özen gösterin. Bu hem diş ve ağız başta olmak üzere çocuğunuzun sağlığını korumanıza yardımcı olur.  Bebeğinize bir yaşından itibaren biberonu bıraktırarak, bardak ve kaşık yardımıyla beslemeye özen gösterin. Çocuğunuzun doğumundan itibaren her beslenmesinden sonra ağız içini ıslak bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu işleme süt dişleri çıktıktan sonra da devam edebilirsiniz. 2 yaşından başlayarak da sizin kontrolünüzdeyken günde iki kez dişlerini fırçalatmaya başlayarak, çocuğunuzda diş fırçalamayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Diş fırçası ve diş macunu seçiminde ise çocuğunuzun yaşına uygun tercih etmeye dikkat edin. 

Diş fırçalama esnasında çocuğunuzun diş macununu yutmamasına özen gösterin. Diş fırçasına koyacağınız diş macunu miktarı ise bezelyeden daha büyük olmamalıdır.

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı için en önemlisi de çocuğunuzu 6 ayda bir diş doktoruna götürmeyi unutmayın!

Çocuklar Dişlerini Nasıl Fırçalamalıdır?

  • Dişlerini kapattıktan sonra yuvarlak hareketlerle ön dişlerin görünen yüzlerini fırçalayın.
  • Dişleri kapalı tutmaya devam ederken yuvarlak hareketlerle her iki taraftaki arka dişleri de fırçalayın.
  • Ağzını açarak arka dişlerin çiğneyici yüzeylerini ileri geri hareketlerle fırçalayın.
  • Alt ve üst arka dişleri iç yüzeylerini süpürme hareketi ile fırçalayın.
  • Alt ön ve üst ön dişlerin arka yüzeylerini diş fırçasını dik bir şekilde tutarak rahatlıkla fırçalayabilirsin.

mebbilsem.com

By cmersinli

Check out these Posts as well

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeye Başla