Skip to main content

Blog entry by Başak Büşra Berber

BİLSEM Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

BİLSEM Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM), özel yetenekli çocuklara farklı eğitim programları uygulamaktadır. Asıl hedefi örgün eğitimde alınan genel müfredat haricinde potansiyellerini gösterebilmeleri adına destek olmaktır. Özel yetenekli çocuklar; okul eğitimlerinin yanında, okul saatleri dışında, Bilim ve Sanat Merkezlerinde genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik temelli eğitimler almaktadırlar.

BİlSEM’e Aday Öğrencilerin Nasıl Başvurması Gerekir?

BİLSEM’e yalnızca anaokulu, ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencileri aday olabilir. Aday öğrenci seçimi üç aşamada olmaktadır.  Öncelikle sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması gerekmektedir. İkinci aşama grup tarama uygulamasıdır. Son olarak da bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi gerekmektedir.  Sınav için herhangi bir kayıt ücreti bulunmamaktadır.

BİLSEM Sınavları Hakkında

Türkiye genelinde yapılan grup tarama sınavları BİLSEM için ilk sınav aşamasıdır. Başvuran tüm öğrenciler tablet bilgisayar üzerinde dijital uygulama ile yapılan grup taraması sınavına girmelidir. Öğrenciler için sınav tarihleri il tanılama sınav komisyonu tarafından randevu ile verilir. Türkiye genelinde tamamlandıktan sonra bireysel değerlendirmeye hak kazanır. Bireysel zeka testi sonuçları ile öğrenciler BİLSEM okullarına kayıt hakkı kazanırlar.

BİLSEM Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Sınavlara hazırlık sürecinde ilk aşama her daim sınavın tam olarak ne olduğunu öğrenmek, sınavı tanımak olmalı. BİLSEM sınavı, özel yetenekli çocukların örgün eğitimlerini aksatmadan yeteneklerinin gelişimini sürdürecek okullara kayıt olabilmeleri için Bilim ve Sanat Merkezleri tarafından yapılan sınavlardır.

Aday öğrenci seçimi nasıl yapılır, başvuru nasıl yapılır ve tarihleri nelerdir gibi sorular hazırlık aşamasına geçmeden önce cevaplandırılmalı ve hazırlık aşamasına geçilmelidir.

Öğrenci ve Sınav Bütünlüğü

Öğrenciler sınava hazırlanırken bir düzen sağlamalıdırlar. Sabah kahvaltılarını sağlıklı, uyku saatlerinin düzenli olması gerekir.  İlgi alanlarına göre spor aktivitelerine yönlendirilmeli ve aktif hareket etmeleri sağlanmalıdır. 


  • Share

Reviews