0
 • Alışveriş Sepeti Boş

  Alışveriş Sepetinizde Ürün Yok

0
 • Alışveriş Sepeti Boş

  Alışveriş Sepetinizde Ürün Yok

Aranacak kelime giriniz

post

Hafıza Oyunları Neden Önemlidir?

Hafıza Oyunları Neden Önemlidir?

Çocuklar büyüdükçe ve okul çağına doğru ilerledikçe, oynayarak öğrenmenin önemi artar. Oyunlar ve oyun yoluyla çocuklar hayal güçlerini geliştirebilir, dinleme yeteneklerini geliştirebilir ve gelecekteki gelişimlerine yardımcı olacak önemli bilişsel beceriler geliştirebilirler. Ve hafıza oyunları bunun hayati bir parçasıdır.

Herkes bir noktada bir çeşit hafıza oyunu oynamıştır. Farkı bulup bulmama, kağıtları kullanarak basit eşleştirme oyunları ve hatta bulmaca çözme. Hepsi oyuncuların oyunu tamamlamak için hafızalarını kullanmalarını gerektirir. Ve bunu yaparken, kullanıcılar temel becerilerini geliştirmektedir.

Hafıza oyunları, beyinlerimizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamanın temel yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Bu oyunlar, ses bilimi üzerine kurulduğu için insanlar tarafından büyük ilgi gören bir konu haline geldi. Hafıza, yeni bilgileri kaydetme, saklama, tutma ve alma yeteneğidir. Bellek, kısa süreli veya işleyen bellek ve uzun süreli bellek gibi bazı farklı bölümlere ayrılabilir. Çalışma belleği, geçici olarak saklanan bilgilerle nasıl başa çıktığımızın kilit bir yönüdür, oysa uzun süreli bellek veya kalıcı bellek, doğru ve hızlı bir şekilde yapabileceğimiz her şeyle ilgilenir. Bilgi, olayları meydana geldikleri kesin sırayla depolayan bellek biçimi olan epizodik bellek olarak depolanabilir.

Alternatif olarak bilgi, kalıcı depolamada anlamsal bellek olarak da depolanabilir. Anlamsal bellek, bilgi ve anlamın hafızasıdır, bu nedenle geliştirdiğimiz uzman veya kavramsal bilgidir. Bu bellek ayrımlarını yapmak önemlidir, çünkü hangi tür hafıza oyunlarının şımartılmaya uygun olduğuna karar vermede önemli rol oynar. Bugün MebBilsem‘de oynayabileceğimiz pek çok hafıza oyunu var. Peki hafıza oyunları çocukların gelişmesine nasıl yardımcı olur?

Hafıza Oyunları Neden Önemli?

Hafıza oyunları oynamak dikkat, konsantrasyon ve odaklanma gibi diğer beyin fonksiyonlarını geliştirebilir. Hafıza oyunları eleştirel düşünceye yer verir ve bu da çocukların detaylara olan dikkatlerini beslemelerine yardımcı olur.

Hafıza oyunları görsel tanımayı geliştirebilir. Farkları tespit etmeye dayalı veya iki ilgili görüntüyü birbirine bağlayan birçok hafıza oyunu ile çocuklar görsel ayrımcılıklarını geliştirirler. Bu, görüntülerin birbirinden ayırt edilmesinde hızlanmaya yol açacaktır.

Kısa süreli hafıza, hafıza oyunları oynamanın anahtarıdır ve bunları sık sık oynamak bu alandaki işlevi geliştirecektir. İyi bir kısa süreli hafıza, bir kişinin uzun süreli hafızasını da geliştirebilir. Her ikisi de bağlantılıdır ve bir şeyleri kısa süreli hafızanızdan uzun vadeye taşıyabilmek, diğer alanlardaki öğrenmeyi geliştirecektir.

Hafıza oyunları kısa vadeli bir destek olsa da, oyuncular hareketlerini ilerledikçe planlamak zorundadır. Bir kartı bulmaktan bir sonraki hareketlerini planlamaya kadar çocuklar ileriyi düşünmenin ve bir sonraki seçimlerini planlamanın önemini öğrenebilirler.

Hafıza oyunları, zeka gelişiminin yanında BİLSEM sınavları hazırlık sürecinde de etkili olmaktadır. Küçük çocuklar için bu basit oyunların pek çok faydası vardır. Çocukların olabildiğince çok fayda elde etmeleri için bunları mümkün olduğunca çok temaya dahil edebilmeniz için çok çeşitli hafıza oyunları sunmaktayız.

Klasik Hafıza Oyunu oynamak kolaydır (talimatlar dahildir) ve tüm çocuklar tarafından sevilir. Ancak MebBilsem gelişmiş hafıza tekniklerini de dahil ederek çocuklara eğlenceden çok daha fazlasını sunar.

Eşleştirme ve Hafıza Oyunlarının Faydaları:

 • Konsantrasyonu iyileştirmek
 • Görsel hafızayı eğitmek
 • Kısa süreli hafızayı artırmak
 • Detaylara olan ilgiyi artırmak
 • Nesnelerdeki benzerlikleri ve farklılıkları bulma yeteneğini geliştirmek
 • Benzer özelliklere göre gruplandırılmış nesneleri sınıflandırmak
 • Kelime bilgisini geliştirmek

gibi pek çok açıdan çocukların gelişimlerini destekler.

Beyin İşlevlerini Geliştirmeye Yardımcı Olur: Günlük olarak beyin geliştirici bir oyun oynayan çocukların; dikkat seviyesi, konsantrasyon, odaklanma, entelektüel becerilerin yanı sıra okuma ve yazma gibi beyin becerilerini kolayca gelişir. Hafıza oyunları, insan beyninin eleştirel düşünmesine izin verme çabalarıyla geliştirilmiştir.

Beyni Güçlendirmeye Yardımcı Olur: Oyunun seviyesi her seferinde yükseldikçe, beyni güçlendirmeye yardımcı olan daha yüksek bir zorluk seviyesi ile uğraşırsınız. Beyninizi doğru şekilde çalıştırmak, hafıza kaybını da azaltmaya yardımcı olur.

En İyi Beyin Egzersizi: İnsan vücudunun belirli bölümlerini çalıştıran en iyi beyin egzersizleridir. Bu oyunları sürekli oynamak, sık oyun oynamayanlara kıyasla daha keskin hale getirir.

Görsel Ayrımcılığı Geliştirir: Görsel hafızanızı eğitmek aynı zamanda iki nesne arasında ayrım yapabilmeniz için de önemlidir. Resimler arasındaki farkı hemen bulabilmelisiniz ve nesneleri normal zamanda tanımlamanız çok uzun sürmemelidir.

Tanıma Gücünü Artırır: Tanıma gücü, daha iyi hafıza oyunları yardımıyla artırılabilir.

Yaratıcılığı Artırır: Esneklik, problem çözme ve muhakemeden sorumludur. Daha iyi problem çözme, değişime daha fazla uyum ve daha yaratıcı düşünme. Bazı akıl yürütme türleri, sorunu çözmek için problemdeki bilgileri kullanmanızı isterken, diğer tür, yeni bilgi kaynağı oluşturmak için benzerlikleri ve kalıpları tespit etmekle ilgilidir.

Planlama ve Öngörü Öğretir: Çocukların hafızaları hafıza oyunları ile hareket ettirirseniz, beynin yargılamadan, özdenetimden ve planlamadan sorumlu alanı daha da artar.

Kelime Dağarcığını İyileştirme: Hafıza oyunları, aynı zamanda çocukları onları adlandırmaya ve kelime dağarcığını geliştirmeye iten nesneleri hatırlamaya iter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.