Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

MebBilsem Hakkında

Mevcut eğitim ücretlerimizi inceleyebilir, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ana sınıfı ve ilkokul 1, 2, ve 3. sınıf öğrencilerine uygun olan içerikler öğrencilerin, Bilsem sınavlarına hazırlanmalarını desteklemektedir. Özgün sorularla ve Milli Eğitim Bakanlığına uygun alt yapısıyla mebbilsem.com, öğrencilerin BİLSEM sınavlarında zorlanmalarını en aza indirir.

Birinci aşama Grup Tarama Sınavları ve ikinci aşama olan Bireysel Değerlendirme Sınavlarına yönelik hazırlanan içeriklerimizden öğrenciler tam bir dönem sonuna kadar faydalanabilmektedir.

mebbilsem.com BİLSEM sınavlarına hazırlanırken; çok daha uygun fiyata, çok daha fazla soruya ulaşmanıza olanak tanır. Piyasadaki BİLSEM sınavlarına yönelik hazırlanan soru bankalarına göre, gelişmiş içerik ağıyla öğrencilerin başarı oranlarını yükseltir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen BİLSEM sınavları tablet ya da bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmektedir. mebbilsem.com, öğrencilerin dijital ortama uyum sağlamalarını destekler ve onların sınav anında herhangi bir zorluk yaşamasının önüne geçer. mebbilsem.com kaynaklarından yararlanmak için ihtiyacınız olan tek şek internet bağlantısıdır. İsteyenler MebBilsem Uygulaması üzerinden de diledikleri anda diledikleri yerde BİLSEM sınavlarına hazırlanmaya devam edebilirler.

BİLSEM Sınavları Hakkında

Özel yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi amacıyla devlete bağlı olarak kurulan özel eğitim merkezleri, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri kısaca Bilsem olarak ifade edilmektedir.

Özel yeteneğe sahip olan öğrencilerin kendi potansiyellerinin farkına varabilmelerini ve hem kendilerine hem de topluma katkı sağlayabilmeleri için kurulan merkezler, toplamda 80 ilde bulunmaktadır. Türkiye genelinde hemen hemen her ilde bir tane Bilsem bulunmakla birlikte, nüfus yoğunluğuna bağlı olarak büyük şehirlerde birden fazla da BİLSEM yer alabilmektedir.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde BİLSEM için öğrenci seçimleri gerçekleştirilir. BİLSEM sınavına katılmak isteyen öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından gözlem formu doldurulması gerekmektedir. 2017 - 2018 eğitim döneminden itibaren, veliler sınıf öğretmenlerinden gözlem formu doldurmalarını talep edebilmektedir.

İlkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik olarak sınavlar tablet üzerinden dijital bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler il olarak grup tarama uygulamasına tabii tutulmaktadır. Bireysel değerlendirme sürecine hak kazanan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitesi üzerinden duyurulur.

Tablet ya da bilgisayar üzerinden dijital olarak gerçekleştirilen grup tarama uygulaması tüm yetenek alanları için ortak sorular içermektedir. Bu sınavın sonucuna bağlı olarak öğrenciler kendi yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınır. Bireysel değerlendirme sürecinde genel zihinsel, müzik veya resim alanında öğrenciler ayrı ayrı değerlendirilir.

Grup tarama uygulamalarının sonucuna yönelik itirazlar, sonuçların MEB resmi sayfasından açıklanmasından itibaren 5 (beş) iş gününde öğrenci velisi tarafından yapılabilmektedir. Gerçekleştirilen itirazlara yönelik değerlendirmeler de aynı sistem üzerinden veliye bildirilmektedir. 

Süreç sonunda BİLSEM'de eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, açıklanan tarihler içerisinde, bağlı oldukları ilde yer alan Bilim ve Sanat Merkezi'ne doğrudan başvuruda bulunarak, kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

BİLSEM'de öğrencilerin akademik başarılarını ölçmeye yönelik herhangi bir işlem yürütülmemektedir. Ölçme ve değerlendirme yaparken puan ya da not kullanılmamaktadır. Gözlem formları doldurularak izleme ve değerlendirme yapılarak, program sonunda programı başarıyla tamamlayan öğrencilere, “Program Tamamlama Belgesi” verilir.