Sık Sorulan Sorular

En sık sorulan sorular ve cevapları.

BİLSEM Hakkında

BİLSEM Nedir?

Özel yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi amacıyla devlete bağlı olarak kurulan özel eğitim merkezleri, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri kısaca Bilsem olarak ifade edilmektedir.

BİLSEM Hangi İllerde Bulunmaktadır?

Özel yeteneğe sahip olan öğrencilerin kendi potansiyellerinin farkına varabilmelerini ve hem kendilerine hem de topluma katkı sağlayabilmeleri için kurulan merkezler, toplamda 80 ilde bulunmaktadır. Türkiye genelinde hemen hemen her ilde bir tane Bilsem bulunmakla birlikte, nüfus yoğunluğuna bağlı olarak büyük şehirlerde birden fazla da BİLSEM yer alabilmektedir.

BİLSEM Başvuruları Nasıl Yapılır?

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde BİLSEM için öğrenci seçimleri gerçekleştirilir. BİLSEM sınavına katılmak isteyen öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından gözlem formu doldurulması gerekmektedir. 2017 – 2018 eğitim döneminden itibaren, veliler sınıf öğretmenlerinden gözlem formu doldurmalarını talep edebilmektedir.

BİLSEM Sınavları Nasıl Yapılır?

İlkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik olarak sınavlar tablet üzerinden dijital bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler il olarak grup tarama uygulamasına tabii tutulmaktadır. Bireysel değerlendirme sürecine hak kazanan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden duyurulur.

BİLSEM Soruları Değişkenlik Gösterir Mi?

Tablet ya da bilgisayar üzerinden dijital olarak gerçekleştirilen grup tarama uygulaması tüm yetenek alanları için ortak sorular içermektedir. Bu sınavın sonucuna bağlı olarak öğrenciler kendi yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınır. Bireysel değerlendirme sürecinde genel zihinsel, müzik veya resim alanında öğrenciler ayrı ayrı değerlendirilir.

BİLSEM'e Kayıt Hakkı Kazandıktan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Süreç sonunda BİLSEM’de eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, açıklanan tarihler içerisinde, bağlı oldukları ilde yer alan Bilim ve Sanat Merkezi’ne doğrudan başvuruda bulunarak, kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

BİLSEM'de Ölçme ve Değerlendirme Süreci Nasıl Gelişir?

BİLSEM’de öğrencilerin akademik başarılarını ölçmeye yönelik herhangi bir işlem yürütülmemektedir. Ölçme ve değerlendirme yaparken puan ya da not kullanılmamaktadır. Gözlem formları doldurularak izleme ve değerlendirme yapılarak, program sonunda programı başarıyla tamamlayan öğrencilere, “Program Tamamlama Belgesi” verilir.

MebBilsem Hakkında

Ücretleriniz Ne Kadar?

Mevcut eğitim ücretlerimizi inceleyebilir, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öğrencim BİLSEM'e Nasıl Hazırlanacak?

İlkokul 1, 2, ve 3. sınıf öğrencilerine uygun olan içerikler öğrencilerin, Bilsem sınavlarına hazırlanmalarını desteklemektedir. Özgün sorularla ve Milli Eğitim Bakanlığına uygun alt yapısıyla mebbilsem.com, öğrencilerin BİLSEM sınavlarında zorlanmalarını en aza indirir.

Birinci aşama Grup Tarama Sınavları ve ikinci aşama olan Bireysel Değerlendirme Sınavlarına yönelik hazırlanan içeriklerimizden öğrenciler tam bir dönem sonuna kadar faydalanabilmektedir.

Neden mebbilsem.com?

mebbilsem.com BİLSEM sınavlarına hazırlanırken; çok daha uygun fiyata, çok daha fazla soruya ulaşmanıza olanak tanır. Piyasadaki BİLSEM sınavlarına yönelik hazırlanan soru bankalarına göre, gelişmiş içerik ağıyla öğrencilerin başarı oranlarını yükseltir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen BİLSEM sınavları tablet ya da bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmektedir. mebbilsem.com, öğrencilerin dijital ortama uyum sağlamalarını destekler ve onların sınav anında herhangi bir zorluk yaşamasının önüne geçer. mebbilsem.com kaynaklarından yararlanmak için ihtiyacınız olan tek şek internet bağlantısıdır. İsteyenler MebBilsem Uygulaması üzerinden de diledikleri anda diledikleri yerde BİLSEM sınavlarına hazırlanmaya devam edebilirler.

Zeka Gelişimini Nasıl Destekliyor?

MebBilsem sözel, görsel ve sayısal alanlarda farklı tarzda hazırlanan sorularla zeka gelişimini destekler. Çocukların yeni bakış açıları kazanmalarına yardımcı olur.

Eğitim Danışmanınız Var Mı?

Sistem üzerinden size atanan eğitim danışmanlarımıza istediğiniz zaman mesaj iletebilirsiniz. Sistem üzerinden iletişim kurarak, anlamadığınız sorulara cevap bulabilir ya da aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Görüşmeye Başla